Finansal Yönetim Danışmanlığı

finansal danışmanlık Firmaların finansman departmanlarının işi her zaman çok zor olmuştur. Firmanın pek çok departmanı (satın alma, muhasebe, üretim, vb.) işlerinin gereği ortaya çıkan nakit ihtiyaçlarını finans departmanına iletirler, Finans departmanıda, kurum içi bu ihtiyaçları karşılamakla birlikte, tedarikçilere, diğer kişi  ve kurumlara yapılacak olan ödemeleri de karşılamakla yükümlüdür. Bunu yaparken piyasa alacaklarının tahsilini planlayarak gerekli olan vadelerde gerekli finansman ihtiyacı tutarınıda hazır bulundurmayıda amaçlamaktadır. Ancak ülkenin ve sektörün koşulları göz önünde bulundurulduğunda tabi yapılan bu finansal planlamanın çoğu zaman tahsilatların aksaması nedeniylede tam olarak uygulanamadığıda görülmektedir. Firmalar bu gibi durumlarda dış kaynağa ihtiyaç duymaktadırbu  kaynağıda genellikle banka ve diğer finans kurumlarından sağlamaktadır. Dış kaynağını düzenli bir şekilde ve sorunsuzca kullanılabilmesi için finans kurumları ile iyi ilişkilerin kurulması ve kredi limitlerininde burda her zaman yaşanabilecek sürpriz tahsilat sorunlarının aşılmasında yeri çok önemlidir.

Finansal Danışmanlık Hizmetleri olarak, konusunda deneyimli finans danışmanı uzmanlarımız tarafından, firmanın finans ekibine finans yönetimi konusunda gerekli desteği vermekteyiz. Bankalarla kredi görüşmeleri yapmadan önce firmanın kısa, orta  ve uzun vadede ne türlü bir finansmana ihtiyacı olduğunu ve olacağınıda belirliyoruz. Firma Maliyetlerinde, kurlarda, alacak tahsilinde ve borç ödemesi sürelerinde, firmanın yıllık büyüme oranı parametrelerinde yaşanabilecek muhtemel olan değişikliklerin firmanın önümüzdeki 3 yıllık süreçteki mali tablolarına nasıl yansıyacağını gösterir çeşitli senaryoların bulunacağı bir rapor hazırlıyoruz.

Bu rapor ile firmanın önümüzdeki 3 yıllık süreçte karşılaşabileceği her türlü durumları öngörülmekte olup, bu durumların gerçekleşmesi halinde nasıl bir aksiyon alınacağı önceden tespit edilmiş olacak  ve sürprizlere karşı önceden tedbirler alınabilecektir.

Bu rapor paralelinde, firmanın finansman ihtiyacının miktarı, döviz cinsi  ve vadelerinin tespiti gerekli kaynağın en uygun maliyetle bulunması için finans kurumlarıyla yapılacak görüşmelerde kullanılacak gerekli projeksiyon raporlarını,fizibilite raporlarınıda hazırlayarak ilgili finans kurumlarıyla görüşmeler yapıyoruz. Eğer firmanın mali yapısı itibariyle kısa vadeli kredilerinin yapılandırılmasıda gerekiyorsa, işletmenin nakit akışına uygun bir ödeme planı kapsamında kredilerin  yapılandırılması içinde finans kurumları ile görüşmeler yaparak firmaya en uygun krediyi tesis etmeye çalışıyoruz.

Ayrıca yatırım yapmayı planlayan firmaların yatırım projelerinin proje için detaylı fizibilite çalışmalarını ve diğer gerekli olan raporlarını hazırlayarak, finans kurumları ile en uygun vade ve maliyetli kaynağın temini içinde görüşmekteyiz.